رئیس پلیس فتا -فضای تبادل اطلاعات- به شهروندان توصیه کرده که از پیام‌رسان تلگرام استفاده نکنند، چرا که اطلاعات بارگذاری شده در این سرور توسط بیگانگان مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد.

به گزارش ایسنا، طی روزهای اخیر رئیس پلیس فتا، درباره بیش‌ترین مشکلات مطرح شده از سوی شهروندان گفت: مردم ابراز نگرانی بسیاری از نحوه استفاده و ظهور پیام‌رسان تلگرام داشته‌اند.

سردار کمال هادیانفر با تاکید بر توصیه به شهروندان در خصوص عدم استفاده از تلگرام گفت: سرورهای این پیام رسان در داخل کشور نیست و غالبا اطلاعات بارگذاری شده در این سرور توسط بیگانگان مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد:‌ ادمین اصلی تلگرام اراده جدی در برخورد با پدیده جرم در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و اخلاقی را ندارد.


هادیانفر چندی پیش با بیان اینکه کل جرائم سایبری نسبت به مدت مشابه در سال قبل افزایش 62 درصدی داشته است، گفت: بیشترین جرائم به ترتیب اولویت شامل برداشت‌های غیر مجاز از حساب‌های بانکی، مزاحمت‌های اینترنتی، موضوعات اخلاقی، نشر اکاذیب و کلاهبرداری است که البته با تلاش‌های جدی که توسط پلیس فتا در حوزه‌های اطلاع‌رسانی و آموزش شهروندان انجام شده، شاهد کاهش برداشت‌های غیر مجاز بوده‌ایم اما در این خصوص باید همکاری و تعامل سازمان‌ها، بانک‌ها و مردم با این پلیس بیشتر شود.

به غیر از این اظهارات موارد متعدد دیگری نیز در این خصوص عنوان می‌شود. به عنوان مثال چندی پیش رئیس پلیس فتا استان از دستگیری اعضای باند کلاهبرداری اینترنتی در شیراز خبر داد که با هک شبکه اجتماعی تلگرام و اغفال خانم‌های جوان از آنان اخاذی می‌کردند. البته این مقام هیچ توضیحی در ارتباط با نحوۀ هک و ارتباط این هک با اغفال خانم‎های جوان نداده است.

در حال حاضر بر اساس آمار، حدود 20 میلیون کاربر ایرانی از پیام‎رسان تلگرام استفاده می‎کنند.
شاید بهتر است کاربران و استفاده کنندگان از این پیام‎رسان یا سایر پیام‎رسان‎ها، پیش از استفاده، جهت اطمینان از امنیت خود، شرایط و قوانین استفاده از آن‎ها را مطالعه و سپس اقدام به نصب برنامه کنند.