امروزه کاربران زیادی در سراسر نقاط جهان از اتصال وی پی ان جهت انجام امور مختلف استفاده می کنند: از دسترسی به شبکه کاری خود از راه دور تا برقراری ارتباط ایمن و کدگذاری شده در اینترنت. همچنین، یکی دیگر از کاربردهای وی پی ان، فراهم کردن دسترسی کاربران به سرویس هایی است که به دلایل مختلف از جمله تحریم امکان دسترسی به آنان را ندارند. با این حال، شرایط استفاده از آن در کشور امارات عربی متحده تحت شرایطی می تواند عواقبی همچون تحمل حبس در زندان را به دنبال داشته باشد.

براساس اعلامیه‎ای که مقامات رسمی رگولاتوری امارات (TRA) منتشر کرده‎اند، تغییراتی در قانون جرایم اینترنتی در این کشور ایجاد شده و اکنون در ارتباط با استفادۀ شهروندان اماراتی از VPN اعلام کرده‎اند که هر کدام از شهروندان در صورت استفاده از VPN جهت دسترسی به وبسایت‎های پ..ورنگرافی و یا وبسایت‎های خلاف مقررات جاری کشور استفاده کند به تحمل مجازات حبس در زندان و جریمه ای نقدی با حداقل مبلغ پانصد هزار درهم امارات و حداکثر دو میلیون درهم امارات، و یا یکی از این دو مجازات مجبور خواهد شد.

البته باید در نظر گرفت که اتصال به VPN و همچنین سرویس‎های Voip نظیر اسکایپ، سالهاست در امارات بدون مشکل برقرار است و هزاران نفر از مردم امارات از این سرویس قانونی استفاده می‎کنند.